Tajlandia cieszy się coraz większą popularnością wśród polskich (i nie tylko) turystów. Nie ma w tym nic zaskakującego. Tajlandia jest idealnym krajem na pierwsze azjatyckie wakacje. Kraj oferuje właściwie wszystko, czego można oczekiwać po egzotycznym urlopie – plaże jak z żurnala, piękna pogoda i zupełnie odmienna od naszej kultura. Ponadto miejscowa ludność jest życzliwa i pomocna a ceny atrakcji i jedzenia są dużo niższe od europejskich. Warto jednak dowiedzieć się czegoś o kraju i miejscowych zwyczajach zanim będziemy na miejscu – oszczędzi nam to sporo czasu i nieporozumień. Właśnie dlatego powstał ten tekst.
Zobacz wycieczki All Inclusive do Tajlandii już od 4974 zł
Najlepsze terminy na pobyt w Tajlandii
W Tajlandii właściwie są tylko dwie pory roku – deszczowa i sucha. Sucha (rekomendowana) zaczyna się w listopadzie i kończy w kwietniu. W tym czasie praktycznie wcale nie pada deszcz, można więc z dużym prawdopodobieństwem założyć że będziecie mieli piękną pogodę. Pod koniec kwietnia zaczyna się pora deszczowa, co nie oznacza jednak że w Tajlandii robi się chłodno. Wręcz odwrotnie, temperatury potrafią sięgać 40 st. a wilgotność powietrza jest na poziomie prawie 100%. Mimo to, raczej rzadko się zdarza że podczas pory deszczowej pada bez przerwy kilka dni z rzędu. Z reguły deszcz trwa kilka godzin ale jest bardzo obfity. Zobacz oferty do Tajlandii
Zanim wylecisz – dokumenty, ubezpieczenie, szczepienia, wiza
Jeżeli Twój urlop nie przekracza 30 dni, nie musisz starać się o wizę do Tajlandii. Musisz jednak wypełnić Kartę Odlotów i Przylotów, którą otrzymasz jeszcze w samolocie albo na lotnisku. Po wypełnieniu takiej karty, urzędnik celny oderwie pokwitowanie i odda je Tobie. Warto dobrze schować ten element Karty, będzie Ci potrzebny przy wylocie. Tajlandia nie wymaga żadnych dodatkowych szczepień, ale rekomendowane są szczepienia przeciw WZW A, WZW B i durowi brzusznemu. Dobrze jest też wykupić dodatkowe ubezpieczenie, bo leki i usługi medyczne w Tajlandii są nieproporcjonalnie drogie. Jeżeli się na to decydujemy, warto wydrukować polisę lub zrobić jej zdjęcie, żeby zawsze mieć pod ręką. Pamiętaj też o paszporcie – musi być ważny co najmniej 6 miesięcy.
Zobacz wycieczki objazdowe do Tajlandii już od 2899 zł
Internet w Tajlandii
Internet w Tajlandii jest darmowy praktycznie w każdym lokalu. Nie zmienia to jednak faktu, że naprawdę warto zainwestować w tajską kartę SIM, dzięki czemu możesz korzystać z internetu mobilnego. Kartę SIM należy kupić na lotnisku, później może być bardzo trudno. Do zakupu będzie potrzebny paszport i telefon, obsługa skonfiguruje go na miejscu. Pakiet na dwa tygodnie kosztuje około 70zł.
Komunikacja z Tajami
Tajowie słabo mówią po angielsku, nawet w hotelach. Z reguły jednak dwie strony chcą się dogadać, więc pomagając sobie mową ciała w większości przypadków dojdziemy do porozumienia. W Tajlandii ludzie są bardzo uśmiechnięci i stonowani, dlatego w kontaktach z miejscowymi w dobrym tonie jest nie krzyczeć i nie zachowywać się impulsywnie, nawet jak jesteśmy poirytowani barierą językową.
Zobacz wycieczki 7+7 do Tajlandii
Jak poruszać się po Tajlandii?
Najlepszą możliwością są taksówki albo skuter. W pierwszej opcji koniecznie zainstaluj sobie aplikację Grab, odpowiednik Ubera. Dzięki temu mimo bariery językowej możesz mógł na bieżąco śledzić trasę, wiesz też z góry ile zapłacisz za przejazd. Innym istotnym atutem jest fakt, że możesz rozliczyć się bezgotówkowo i płacisz za przejazd z góry. Dzięki temu nawet jak kierowca będzie jechał okrężną drogą, nie zapłacisz za to więcej. Możesz też wynająć skuter, większość hoteli oferuje taką usługę. Skuter to koszt rzędu kilkudziesięciu złotych za dobę, paliwo uzupełniamy we własnym zakresie. Na pewno jest najprzyjemniejszym środkiem transportu, ale trzeba pamiętać że w Azji obowiązują inne zasady w ruchu drogowym (między innymi lewostronny ruch). Żeby prowadzić skuter w Tajlandii musisz mieć międzynarodowe prawo jazdy kategorii A, niezależnie od pojemności silnika maszyny. Jeżeli takiego nie posiadasz, skuter wypożyczysz bez okazywania żadnych dokumentów ale przy kontroli policji musisz być gotowy na wręczenie łapówki (20-50zł). Weź też pod uwagę, że jeżeli będziesz miał wypadek na skuterze a nie miałeś uprawnień żeby nim kierować, najprawdopodobniej Twoje ubezpieczenie nie pokryje kosztów leczenia. Warto też skorzystać z tuk-tuka, ale bardziej jako atrakcji miejskiej niż środka transportu. Wychodzi zwyczajnie drożej, nawet po udanym targowaniu.
Zobacz wycieczki Last Minute do Tajlandii
Jedzenie w Tajlandii
Jedzenie w Tajlandii to absolutny hit. Na pewno warto spróbować przysmaków lokalnej kuchni takich tak Pad Thai, Tom Yum czy curry robione na wiele sposobów. Unikaj miejsc serwujących dania kuchni europejskiej, staraj się wybierać lokale w których jedzą miejscowi. W ten sposób na pewno nie przepłacisz (max 10-12zł) i zjesz smaczny posiłek. Warto też zwrócić uwagę na poziom pikantności potraw. Tajowie mają dużo wyższą tolerancję na ostre, więc to co dla miejscowych jest w sam raz, Tobie może wypalić usta. Z drugiej strony w miejscach, gdzie turyści stanowią większość klientów potrawy często są lżej doprawiane.
Tajskie masaże
Masaże w Tajlandii znajdziesz na każdym kroku. Często turyści nie zdają sobie sprawy z tego, że tradycyjny masaż tajski mocno różni się od masażu relaksacyjnego. Należy mieć to na uwadze wybierając usługę w salonie. Klasyczny masaż polega na silnym uciskaniu dłońmi, kolanami i łokciami, co prowadzi do rozładowania napięcia w mięśniach masowanego. Zamawiając masaż tajski często nie docenisz ile krzepy ma wykonująca go Tajka. Koszt takiego masażu jest bardzo niski (25-35zł), warto spróbować chociaż raz.