Moździerz

Jakie leki zabrać na wakacje?

Niezależnie czy wybierasz się w egzotyczną podróż swojego życia, czy chcesz wyskoczyć na tydzień do Grecji się poopalać – warto mieć ze sobą apteczkę. Jak wiadomo, przy pakowaniu walizki czy plecaka, każda przestrzeń w bagażu jest na wagę złota. Dlatego z tego wpisu dowiesz się jak mądrze skompletować swoją apteczkę, by zajmowała mało miejsca a jednocześnie zabezpieczyła Cię przed nieprzyjemnościami zdrowotnymi podczas wyjazdu.

Na początku warto zaznaczyć, że każda apteczka powinna być dostosowana do charakteru wyjazdu. Inaczej będziemy się pakowali na tydzień trekkingu w górach a inaczej na trzy tygodnie w Tajlandii z dzieckiem. Niemniej jednak są leki, które warto mieć ze sobą zawsze kiedy jedziemy zagranicę. 

Podstawą od której powinniśmy zacząć są szczepienia. Przed wyjazdem na wakacje należy sprawdzić jakie szczepienia są obowiązkowe a jakie rekomendowane w danym obszarze. Rozważ też dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, zwłaszcza jeśli jedziesz poza granice UE (karta EKUZ tam nie działa). Jeżeli jedziesz z małym dzieckiem, zapisz w telefonie numer do zaufanego pediatry. Taki kontakt może okazać się przydatny, zwłaszcza jak nie masz placówki medycznej niedaleko hotelu. 

Od czego zacząć planowanie apteczki na wakacje?

Zacznij od zrobienia listy leków, które przyjmujesz na stałe. Na tle UE leki w Polsce są stosunkowo tanie, więc szukanie lekarza i wykupowanie ich zagranicą może mocno obciążyć Twoją kieszeń. Z drugiej strony w krajach poza UE możesz mieć problem ze znalezieniem właściwych leków, zwłaszcza że pacjenci chorujący przewlekle często są przyzwyczajeni do konkretnych preparatów. Sprawdź też czy linia lotnicza z którą lecisz lub kraj do którego się wybierasz nie ma specjalnych zasad przewożenia substancji leczniczych. W większości krajów arabskich na przykład, nie możesz mieć ze sobą popularnych leków na kaszel czy przeziębienie bez recepty od lekarza, a część leków nasennych i przeciwdepresyjnych jest zupełnie zakazana. 

Pakowanie apteczki na wakacje

Jak już masz pewność, że leki stosowane przewlekle są spakowane (pamiętaj żeby zrobić sobie zapas 2-3 tabletek), zastanów się co może Cię spotkać podczas wyjazdu. Statystyki pokazują, że do najczęstszych dolegliwości, które przytrafiają się turystom należą:

  • poparzenia słoneczne
  • biegunki/wymioty
  • gorączka
  • alergia
  • odwodnienie
  • skaleczenia/urazy
  • ugryzienia insektów/kleszcze

Okazuje się więc, że sytuacji w których możemy potrzebować apteczki wcale nie jest mało. W zależności od tego z kim i przede wszystkim czym jedziesz na wakacje, oceń jak dużo masz miejsca i w jakim stopniu powyższe zagrożenia dotyczą Ciebie. Jeśli jedziesz samochodem albo możesz zabrać 20kg bagażu, warto zabezpieczyć się na każdą ewentualność. Jeśli musisz oszczędzać miejsce ogranicz się do minimum i zainteresuj się wcześniej czy masz jakąś aptekę w pobliżu hotelu.

Apteczka

Jakie leki zabrać na wakacje?

Leki priorytetowe

  • Wszystkie leki przyjmowane na stałe – lepiej zabrać je ze sobą niż szukać na miejscu
  • Leki przeciwbólowe – niezależnie od tego czy podróżujesz z dzieckiem czy nie, ibuprofen i paracetamol powinny znaleźć się w Twojej apteczce
  • Leki przeciwbiegunkowe – zwłaszcza przy dalszych wyjazdach pozycja obowiązkowa. Diametralna zmiana diety i odmienne standardy higieny często są przyczyną biegunek u turystów
  • Elektrolity – są niezastąpione przy odwodnieniu, biegunkach i udarach. W bardzo ciepłym klimacie, kiedy tracimy dużo wody warto je pić nawet profilaktycznie
  • Probiotyki – jeżeli wybierasz się na wakacje w bardziej egzotycznym kierunku, dobrą praktyką jest jedzenie probiotyku już na kilka dni przed wyjazdem. Może uchronić Cię przed problemami gastrycznymi na miejscu. 
  • Maść/pianka na poparzenia słoneczne – zmieniając strefę klimatyczną masz sporą szansę na niedocenienie ilości promieniowania słonecznego z jakim się spotkasz. Dobrze mieć ze sobą preparaty łagodzące na taką ewentualność
  • Krem z filtrem – mimo że takie kremy nie są lekami, to na pewno są wśród najpotrzebniejszych rzeczy w Twoim inwentarzu. Warto zauważyć, że zagranicą takie filtry są dużo droższe, więc lepiej je kupić jeszcze w Polsce.
Krem z filtrem
Krem z filtrem powinien znaleźć się w każdej apteczce

2. Owady i kleszcze

  • Repelenty – w niektórych rejonach świata owady potrafią być prawdziwą plagą. Dlatego ważne jest żeby działać profilaktycznie, zanim zostaniemy pogryzieni.
  • Maść/żel na ukąszenia – czasami jednak, mimo całej zapobiegliwości i tak zostaniemy pogryzieni. Wtedy dobrze mieć ze sobą środek, który złagodzi nasze męki. 
  • Narzędzie do usuwania kleszczy – jest ich sporo na rynku, ważne żeby postępować zgodnie z instrukcją dołączoną do narzędzia. Warto też zorientować się w procedurach postępowania przy ugryzieniu kleszcza.

3. Urazy 

  • Woda utleniona – albo inny środek do dezynfekcji ran. Dostępne są także preparaty w formie żelu – zajmują mniej miejsca. Każdą ranę bezpośrednio po skaleczeniu należy przemyć i odkazić, żeby zapobiec rozwojowi infekcji.
  • Gaziki – przydają się do przemywania ran
  • Igła – znacznie ułatwia wyjmowanie drzazg
  • Plastry – zwykłe do zaklejania niewielkich skaleczeń i takie na otarcia. Zwłaszcza jak masz nierozchodzone buty.
  • Bandaże – zwykły i elastyczny
  • Żel antybakteryjny – czasami nie mamy dostępu do wody i mydła. W takich sytuacjach posiadanie żelu antybakteryjnego albo chusteczek nawilżanych potrafi bardzo podnieść komfort życia
  • Sól fizjologiczna – przydaje się gdy coś wpadnie do oka.
Blistry leków wyciągnięte z opakowania
Blistry leków wyciągnięte z opakowania

Jak dobrze spakować apteczkę na wakacje?

Pakując wszystkie wymienione powyżej rzeczy będziemy dobrze zabezpieczeni, ale jak to wszystko zmieścić? Jest kilka trików które pomogą nam zaoszczędzić trochę miejsca. 

  1. Przede wszystkim, wypakuj wszystkie leki z opakowań i weź tylko blistry.
  2. Weź niewielką ilość każdego leku – najprawdopodobniej nawet jak będziesz go potrzebował, to nie zużyjesz więcej niż jeden blister. Wyjątek stanowią leki przyjmowane na stałe.
  3. Wszystkie preparaty pakowane w butelkach postaraj się zdobyć w saszetkach, np. w formie próbek.
  4. Część rzeczy, jak na przykład środki do dezynfekcji występują w różnych postaciach. Możesz kupić wodę utlenioną w płynie albo w żelu. Niewielką tubkę na pewno będzie łatwiej zabrać niż butelkę.
  5. Jeśli jedziesz większą grupą, skompletujcie apteczkę wspólnie. Tym sposobem każdy z Was zaoszczędzi trochę miejsca.

Pakując apteczkę należy pamiętać jeszcze o warunkach przechowywania. Dla większości leków producent gwarantuje odpowiednią jakość przy przechowywaniu w temperaturze do 25 st. Dlatego apteczka powinna znajdować się w zacienionym miejscu, żeby jakość leków pozostała na akceptowalnym poziomie.